חוגים וטיפולים

אנו בחוות הכלבים עין כרם מפעילים תוכניות ״מפגשים עם כלבים״ הכוללות:
חוגים
טיפולים רגשיים בעזרת בע״ח (כלבים)
מפגשי כלבנות טיפולית

התוכניות מיועדות לבתי ספר, חינוך מיוחד, ילדים ונוער בסיכון, מוסדות פסיאטריים / שיקומיים / הגיל השלישי, אנשים פרטיים ועוד
החווה עובדת ובעלת ניסיון עשיר בעבודה עם אוכלוסיות שונות ומגוונות, התוכנית מלווה בצוות מקצועי ורחב מתחום הכלבנות והאילוף, מדריכי כלבנות טיפולית, מטפלים בעזרת בעליים חיים, אנשי חינוך וטיפול בעלי ניסיון רב בתחום.
במהלך המפגשים יחשפו המשתתפים לעולם הכלבים ויעברו תהליך חווייתי עם מגוון כלבים מכלבי החווה.
ניתן לקיים את התוכנית בחוות הכלבים, או במסגרת אחרת.
התוכנית מוכרת ע"י משרד החינוך (תוכניות העשרה/ שילוב/ הכלה – תוכנית מס' 6383 ובגרויות). 

לפרטים נוספים צרו עימנו קשר:
שי רטנר – מטפל בעזרת בע"ח, עו"ס קליני (MA) מרכז התוכנית הלימודית/ טיפולית 050-2331841
איציק דהן מנהל החווה 050-3744414

 

 

 

 

 

חוגי אילוף כלבים – מאלף צעיר:


חוגי האילוף כלבים לקבוצות מתקיימים בתנ"סים/ מוסדות/ חוות הכלבים.
במהלך המפגשים יחשפו הילדים לעולם הכלבים, ירכשו מיומנויות של אילוף ויהפכו למאלפי כלבים צעירים. התוכנית משלבת לימודים תיאורטיים ומקצועיים יחד עם תרגול בשטח, התנסות ולמידה חווייתית עם מגוון כלבים מכלבי החווה. המפגשים מועברים בגישה חוויתי טיפולית ומאפשרים קצב עבודה אישי (כלב אישי / כלב לזוג) בתוך העבודה הקבוצתית.

הנושאים שבהם נעסוק בחוג:
אילוף הכלב לצרכי האדם, ספורט כלבני (ניתן לקיים כתוכנית בפני עצמה), תקשורת בלתי מילולית, מנהיגות / אסרטיביות, פסיכולוגיית כלבים, מבנה הלהקה, וטרינריה, פקודות וטריקים שונים.

בתום החוג יקבלו המשתתפים תעודת מאלף צעיר וייערך מופע סיום למשפחות.

 

 

כלבנות טיפולית:


מפגש עם הכלב, בשונה לבעלי חיים אחרים, הינו מפגש חוויתי המעלה תכנים ורגשות רבים ואינו משאיר אותנו אדישים. המפגש עם הכלב ועולמו, יאפשר למשתתפים להיחשף ולהתעסק בתכנים שונים בכמה מישורים:
מישור לימודי: תכנים מותאמים כיתה/גיל כגון: חלקי גוף ושימושם, חושים, גנטיקה וכו'
מישור חברתי: נאפשר לבחון ולתרגל סיטואציות חברתיות הלקוחות מעולם הכלבים אך מעסיקות גם אותנו, כגון: מיקום בקבוצה, כוח הקבוצה, מנהיגות מייטיבה או שלילית, אסרטיביות דומיננטיות סוגי תקשורת ועוד.
מישור ריגשי: המפגש הבלתי אמצעי עם הכלב מעלה ומעורר רגשות אצל הכלב ואצלינו. חלק מהרגשות שאנו מפרשים אצל הכלב, הינם שלנו ועם חלקן הכלב בעצמו מתמודד. במפגש השבועי נבחן את אותן רגשות ונדבר אותן, תחילה דרך הכלב ובהמשך ניתן גם לעבור לשיח ישיר. השיח דרך הכלבים יאפשר להתעסק בתכנים שבמהלך היום אנו מתקשים להתעסק בהם, באופן פחות מאיים וביקורתי. בסופו של התהליך המטרה הינה להעצים את המטופל בחווית הצלחה מותאמת אישית ולאפשר לו להתמודד עם קשת רחבה של רגשות.
מישור התנהגותי: המפגשים עם כלב שאינו ביקורתי ומקבל אותנו כמו שאנחנו והתכנים שיעלו עם מפגש שכזה, מאפשרים לבחון ולתרגל דרכי התנהגות מקדמים או מעקבים. לדוגמא: עבודה על בעיות התנהגות, פיתוח וחיזוק שליטה עצמית, וויסות חושי, פיתוח ושיפור יכולת קשב וריכוז, ניתוב היצרים או הפוטנציאל, תקשורת ויכולת הבעת רצון באופן ברור תוך התחשבות באחר.
מישור פיזי/שיקומי: בשונה מתקשורת עם אדם אחר, קשר עם כלב הינו קשר המבוסס על מגע ומצריך מאיתנו להפעיל את הגוף והקול לשם חיזוק הקשר. בעזרת המפגשים והקשר שנוצר, עולה המוטיבציה הפנימית ומביאה את המשתתפים לגלות כוחות להתמודד ולהתגבר על עכבות וקשיים גופניים ובכך בהדרגה להפעיל שרירים ובכלל את עצמנו בדרכים שאולי לא חשבנו שנוכל.
המפגשים יאפשרו לעבוד על קשיי משקל ודרך חיים בריאה, כושר גופני (ספורט כלבני), עבודה שיקומים עם הגיל השלישי ו/או בעלי מוגבלויות גופנויות שונות.

מבנה ואופי הפעילות והנושאים יותאמו עם המטרות שיקבעו מראש מול המסגרת:
מפגשים פרטניים אישיים
קבוצות רגשיות או קבוצות מטרה (נושא) – 4-8 משתתפים
קבוצות בדגש חברתי/נושא קבוצות גדולות מעל 8 משתתפים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

טיפול רגשי / טיפול בעזרת בעלי חיים (כלבים):


הטיפול הרגשי הנעזר בבעלי חיים (כלבים), בנוי על המרחב המיוחד שנוצר במשולש מטופל – חיה מטפל. מרחב זה הינו מרחב המאפשר ביתר קלות להוריד הגנות ודפוסי התנהגות שאינם מיטיבים, להביע תכנים ורגשות שלעיתים מורכבות וקשה להביע אותן בשיח ישיר.
הכלב, הינו בעל חיים החי במבנה חברתי, בעל יכולות תקשורת מפותחות בעל יכולת הבעת רגשות וגם מגיב לרגשות, שבמידת מה מזכיר את עולמנו, אולם אינו שיפוטי ומקבל אותנו כמו שאנחנו. בעזרת תיווך נכון של המטפל ומרחב עבודה המאפשר רגשות מורכבים, נעבור תהליך חוויתי מלמד ומעצים.

מפגישם טיפוליים פרטניים/אישיים: מפגשים המתאימים לקשיים רגשיים שונים כגון חרדות, דימוי עצמי נמוך, קשיי קשב וריכוז, טראומות, לקויות תקשורת, קשיים חברתיים ועוד.
המפגש מלווה בהדרכת הורים / עבודה מול צוות המוסד.
ניתן לקיים את המפגש בקליניקה בחוות הכלבים עין כרם ובמוסדות השונים.

מפגשים  טיפוליים קבוצתיים: מפגשים בעלי נושא משותף, אשר דרך עולם הכלבים יאפשרו למשתתפים להתעסק בנושאים יחד ולחוד, לשמוע את חברי הקבוצה ולהביע את עצמם, לשתף ולתרגל באופנים שונים קשיים אישיים. במקביל לעבודה הקבוצתית ינתן מקום להתפתחות אישית, כל ילד / זוג יעבוד עם כלב אישי, בהתאם לסוג ומטרות הפעילות.
המפגש מלווה בקשר / הדרכה מול ההורים או צוות המוסד.
נדרש חלל המתאים למספר הילדים / כלבים, ממנו ניתן לצאת בימים יפים למרחבים נוספים.
בסוף השנה כל קבוצה תציג את הפעילות בתוך המסגרת, אם בעבודה חקר אישית או בהופעה חוויתית מול המסגרת / המשפחות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בנוסף ניתן לקיים פעילויות נוספות כגון:
ימי כיף / ימי הולדת
סדנאות לצוותי חינוך וימי גיבוש
הכשרת מאלפי כלבים
סטאג' לסטודנטים מתחום הכלבנות הטיפולית

נשמח להתאים לכם תכנית אשר תענה על הצרכים והמטרות שלכם!


לפרטים נוספים צרו עימנו קשר:
שי רטנר – מטפל בעזרת בע"ח, עו"ס קליני (MA) מרכז התוכנית הלימודית/ טיפולית 050-2331841
איציק דהן מנהל החווה 050-3744414